Virksomhedsplan

  
Indholdsfortegnelse:
Indledning 4
Kapitel 1 4
Produktionsskolen 4
Lov: 4
Ledelse: 4
Økonomi: 5
Fagområder: 5
Kapitel 2 5
Skolens mål og formål 5
Målgruppen: 5
Skolens mål: 5
Formål: 5
Værdigrundlag: 6
Kapitel 3 6
Skolens medarbejdere 6
Overenskomst: 6
Personalepolitik og udvikling af medarbejdere: 7
Mødevirksomhed: 7
Sikkerhedsorganisation: 8
Kapitel 4 8
Undervisning og produktion 8
Produktionsskolens undervisningstilbud : 8
ErhvervsGrundUddannelsen (EGU): 8
Undervisningsforløb: 9
Værkstedernes pædagogiske udgangspunkt: 9
Produktion: 9
Linjer: 9
Dagligdagen: 10
Kapitel 5 11
Elever 11
Optag: 11
Forløbsplan: 11
Meritgivende kombinationsforløb: 11
Virksomhedspraktik: 11
Vejledning: 11
Almen undervisning: 12
Elevråd : 13
Ordensregler for skolens elever: 13
Forventninger til skolens elever: 13
Kapitel 6 13
Udslusningsstrategi 13
Vejledningsressourcer og samarbejde med andre vejledningsinstitutioner 14
Kapitel 7 15
Samarbejdspartnere 15
UU-Centrene 15
Morsø kommune. 15
EUC Nordvest og Social- og Sundhedsskolen Skive-Thisted-Viborg. 15
Taleinstituttet. 15
Netværksmøder. 16
Kapitel 8 16
Fokusområder 2012 16
Kapitel 9 16
Satsningsområder: 16
Kapitel 10 17
Perspektivering 17

 

Indledning

Virksomhedsplanen for 2012 er udarbejdet i samspil mellem ledelse og ansatte. Virksomhedsplanen forholder sig bl.a. til arbejdsrutiner, metoder, anvendt pædagogik, fokuspunkter og satsningsområder.
Hvad angår satsningsområderne for 2012, tager disse udgangspunkt i de behov og problemstillinger vi oplever i hverdagen, samt de udfordringer og problemfelter vi allerede nu forudser i det kommende år.


Kapitel 1
Produktionsskolen

Rolstruphus - Morsø Produktionsskole:
Rolstruphus - Morsø Produktionsskole er en selvejende institution, beliggende på Elsøvej 101 i Nykøbing Mors

Lov:
Produktionsskolen er godkendt af Undervisningsministeriet i henhold til lov nr. 887 af 5. juli 2010.

Ledelse:
Skolens øverste myndighed er bestyrelsen.
Produktionsskolens bestyrelse består af 7 stemmeberettigede medlemmer:
- 2 medlemmer valgt af kommunalbestyrelsen
- 1 medlem valgt af DI
- 1 medlem valgt af LO
- 1 medlem valgt at erhvervsrådet på Mors
- 1 medlem valgt af EUC-Nordvest
- 1 medlem valgt af medarbejderne på Rolstruphus

Herudover deltager, uden stemmeret, skolens leder og skolens forretningsfører, der virker som sekretær for bestyrelsen.
Elevrådet kan udpege en tilforordnet til skolens bestyrelse.

Produktionsskolen ledes og administreres af forstanderen efter bestyrelsens forskrifter og med ansvar overfor denne.

Mindre sager, der ikke kan udsættes, behandles af bestyrelsesformanden og skolens leder.

Økonomi:
Skolens økonomi er baseret på offentlige tilskud fra henholdsvis stat og kommune. Skolens normering fastsættes hvert år ved budgetlægning. Som indtægtsdækket virksomhed, udføres et projekt for Morsø kommune (H.O.P).Dette projekt stopper 30. juni 2012.
Skolen kan forøge sin økonomi ved forskellige værkstedsproduktioner.

Fagområder:
Produktionskoleeleverne kan deltage på en af skolens 4 linier:
- Køkken/café
- Træ
- Metal
- Grøn linie

Herudover tilbydes der:
- Undervisning i dansk og matematik
- vejledning
- Idræt

Kapitel 2
Skolens mål og formål

Målgruppen:
Skolens målgruppe er unge under 25 år, som ikke har gennemført en ungdoms- uddannelse, og som ikke umiddelbar har forudsætninger for at påbegynde en sådan uddannelse.

Skolens mål:
Det er skolens mål, at skabe et udviklende læringsmiljø, hvor trivsel går hånd i hånd med personlig og social udvikling. Således at de unge, efter et ophold på produktionsskolen, er i stand til at påbegynde og færdiggøre en kompetencegivende uddannelse, eller være i stand til at fastholde et arbejde.
Formål:
Rolstruphus, Morsø produktionsskole tilbyder undervisningsforløb, der er baseret på praktisk arbejde og produktion.
Tilbuddet skal styrke eleven personligt og forbedre elevens muligheder i uddannelsessy-
stemet og på arbejdsmarkedet.
Tilbuddet skal endvidere bidrage til at udvikle elevens interesse for, og evne til aktiv medvirken i et demokratisk samfund.
Tilbuddet er tilrettelagt med særlig henblik på, at de unge opnår kvalifikationer, der kan føre til gennemførelse af en erhvervskompetencegivende uddannelse.

Værdigrundlag:

Tryghed:
• Tillid gennem klare retningslinier
• Åbenhed
• Sige fra og til
• Synlighed i adfærd og handling
• Holde hvad man lover
• Pålidelighed

Rummelighed:
• Respekt / Ligeværdighed
• Skabe forståelse for hinanden
• Åbenhed
• Hensyn overfor den enkelte


Engagement:
• Medejerskab
• Ansvar
• Erkendelse af behov for skolen
• Troværdighed / Ærlighed

Anerkendelse:
• Elever og personale skal føle sig set
• Ærlighed, - ris og ros
• Værdsættelse
• Respekt

Kapitel 3
Skolens medarbejdere

Overenskomst:
Skolens pædagogiske personale er omfattet af Fællesoverenskomsten mellem Finansministeriet og Lærernes Centralorganisation samt Organisationsaftalen for ledere og lærere ved produktionsskoler.


Skolens medarbejderstab 2012:
- 1 Forstander.
- 1 Forretningsfører
- 6 Linielærere (5 ordinær ansatte + 1 fleksjob)
- 1 vejleder
- 1 Almenunderviser (21 timer)
- 1 Kontorelev, indtil 31/7 12

Personalepolitik og udvikling af medarbejdere:
Skolens målgruppe er ofte meget ressourcekrævende, hvilket stiller ekstraordinære krav til personalegruppen samt skolens økonomi.
Dvs. at den enkelte underviser må ”tackle” problemerne på de enkelte linier med de
ressourcer, der er til rådighed.
Ovenstående har den konsekvens, at den enkelte underviser er tvunget til at ”være mere på”, hvilket kan medvirke til et større stressniveau samt psykisk pres på undervisergrup-pen.
Det er derfor nødvendigt at være meget opmærksom på, at undervisernes menneskelige og uddannelsesmæssige baggrund er tilstrækkelig til at opfylde skoleformen og skolens målsætning.
Et blivende mål for skolen er, at der aktivt arbejdes for at sikre samtlige ansatte så optimale arbejdsbetingelser som muligt.

F.eks.: Arbejde aktivt med psykisk arbejdsmiljø
Konstruere hensigtsmæssige liniestrukturer
Udarbejde modeller til kollegial sparring og supervision
Arbejde for et åbent og tillidsfuldt kommunikationsniveau i huset.

Det er vigtigt at have for øje, at få alle arbejdsfunktioner dvs. ledelse, administration, vejledning og undervisning, til at fungerer som en helhed.
Det overordnede mål er fokus på det samlede personale, med det sigte at skabe en arbejdsplads, hvor der er mulighed for personlig udvikling.
 


Mødevirksomhed:
I 2012 vil der være følgende formelle mødeformer:

Bestyrelsesmøder: Afholdes ca. 4 – 6 gange om året. Her fastlægges alle principper for skolens drift og udvikling.
Samarbejdsudvalgslignende møder: Afholdes efter behov. Samarbejdsudvalget består af forstander, forretningsfører samt tillidsrepræsentant og arbejdsmiljørepræsentant.
Skolemøder: Afholdes hver 14. dag. Emnerne er ting, som vedrører skolen overordnet: drift, økonomi, pædagogik, planlægning, nye tiltag, mm.
Elevmøder: Afholdes hver 14. dag med henblik på kollegial refleksion i forhold til enkelte elever. Linierne forbereder sig før mødet. Skolens vejleder er mødeleder.
Møder mellem vejleder og linielærer: Afholdes ugentligt. Linielærer og vejleder har mulighed for at drøfte eventuelle problematikker vedr. eleverne, samt informere hinanden om igangværende ”projekter”.

Endvidere er der i 2012 afsat elevfrie dage, hvor der åbnes mulighed for at drøfte fælles ”problemstillinger”, samt pædagogiske forandringer / justeringer.

Sikkerhedsorganisation:
Skolen lægger vægt på, at der eksisterer en sikkerhedsorganisation med aktiv elevdeltagelse. Ifølge bestemmelser fra Arbejdsministeriet er det vigtigt, at skolen giver eleverne medbestemmelse og indsigt i sikkerhedsregler af hensyn til deres fremtidige arbejdssituation. Skolens sikkerhedsorganisation skal, - udover at forebygge ulykker på skolen, - udvikle elevernes forståelse for det fælles ansvar i arbejdet på værkstederne og give dem forudsætninger for deltagelse i organisationsarbejde. I sikkerhedsorganisa-tionens arbejde sættes fokus på skolens undervisningsmiljø og lærernes fysiske og psykiske arbejdsmiljø. Sikkerhedsorganisationen består at skolens forstander, arbejdsmiljørepræsentanten samt en elev fra hver af skolens linier. Skolens kontinuerlige arbejde med APV (arbejdspladsvurdering) og UMV (undervisningsmiljøvurdering) foregår i skolens sikkerhedsorganisation.

Kapitel 4
Undervisning og produktion

Produktionsskolens undervisningstilbud :
1. Værkstedsundervisning som tager sit udgangspunkt i praktisk arbejde og opgaveløsning. Med henblik på reel produktion, afsætning af varer og tjenesteydelser.
2. Projektorienteret undervisning der sammenknytter værkstedsundervisning og den tilhørende teori (integreret undervisning), som fremmer den faglige læring, personlige og sociale udvikling og danner basis for skolens vejledning.
3. Undervisning der styrker deltagernes grundlæggende færdigheder i dansk, matematik, samfundsfag og IT.
4. Anden undervisning, der medvirker til at styrke deltagernes generelle udvikling (idræt, svømning o.lign.).

ErhvervsGrundUddannelsen (EGU):
EGU er et særligt tilrettelagt 2-årigt uddannelsesforløb for unge, der ikke umiddelbart er i stand til at påbegynde en uddannelse på en erhvervsskole. Uddannelsesforløbene igangsættes indenfor forskellige brancher.
Rolstruphus har en samarbejdsaftale med Morsø Kommune og UU-Mors, således at alle EGU-forløb i kommunen etableres af Rolstruphus. Skolens vejleder er ansvarlig for EGU.

Undervisningsforløb:
Der tilbydes individuelle undervisningsforløb, der er baseret på praktisk arbejde og produktion.
Undervisningen skal bidrage til udvikling af elevens personlige, sociale og faglige kompetencer, med henblik på at styrke mulighederne for uddannelse eller overgang til varig beskæftigelse.
Tilbuddet skal endvidere bidrage til at udvikle elevens interesse for og evnen til aktiv medvirken i et demokratisk samfund samt fremme international forståelse.

Værkstedernes udgangspunkt:
Produktionsskolens undervisningstilbud tager udgangspunkt i forskellige værksteder, hvis fagudbud knyttes an til de erhvervskompetencegivende ungdomsuddannelser. Arbejdet/produktionen kombineres med teoretisk undervisning med udgangspunkt i det praktiske.
Det grundlæggende i produktionsskolens dagligdag er derfor værkstedsundervisningen, der er inspireret af fagområdernes læringskultur. Arbejdsopgaverne udføres, som led i reel produktion med henblik på afsætning eller til skolens eget brug, således at eleverne oplever opgaverne som nødvendige og relevante.
Værkstedsundervisningen skal give grundlag for, at eleverne kan afprøve deres egne evner og interesser på et eller flere fagområder, og give eleverne en klar oplevelse af deres faglige og personlige udvikling, så de derved opnår større selvværd og lyst til at lære mere. Det er endvidere afgørende, at deltagerne oplever en skole, hvor der lægges vægt på, at personlig udvikling sker i et socialt og arbejdsmæssigt fællesskab.

Produktion:
Iflg. § 5 i bekendtgørelsen om indhold og tilrettelæggelse af produktionsskoletilbud tager
værkstedsundervisningen på Rolstruphus sit udgangspunkt i praktisk arbejde og opgave- løsning med henblik på reel produktion, samt afsætning af varer og tjenesteydelser.
Linielærerne finder opgaver, som passer til værkstedets kapacitet og til elevernes formåen og som giver eleverne muligheder for at udvikle sig. Afsætningen af varerne og tjeneste-ydelserne skal ske på vilkår, hvor de ikke må være konkurrenceforvridende.

Linjer:

Café linien:
Laver mad til 45 - 50 personer hver dag, samt leverer i særlige tilfælde mad ud af huset til samarbejdspartnere.
Arbejdet her er meget gennemskueligt, da procestiden er kort. Cafeens drift er baseret på kvalitetsprodukter med en skelen til en realistisk økonomi. Der arbejdes bredt med sundhedsforståelse, hygiejne mm.


Teknisk linie, træ:
Træværkstedet laver forskellige opgaver med henblik på salg.
Bl.a. bænke, fodertønder, kasser til opbevaring, fuglefoderhus, legehuse og julehytter.
Eleverne har mulighed for at lave deres eget projekt fra idé til produktion.
Eleverne har en struktureret hverdag med forskellige opgaver.
Sikkerheden prioriteres højt, og alle elever instrueres grundigt i at bruge de enkelte maskiner.

Teknisk linie, metal:
Metalværkstedet beskæftiger sig med istandsættelse af brugte biler, trailere mm. Eleverne skiller bilerne ad, så de lærer om de mange dele, og hvordan delene er skruet sammen.
Eleverne har mulighed for at komme på §26 kursus (sikkerhed og sundhed ved svejsning) Efterfølgende lærer eleverne at svejse og slibe.
Sikkerheden prioriteres højt, og alle elever instrueres grundigt i at bruge de enkelte maskiner.

Grøn linie:
Arbejder med opgaver indenfor fagområderne gartneri, bygge/anlæg og pedelfaget.
Gartneridelen omfatter vedligeholdelse af skolens grønne områder med bl.a. græsslåning, klipning af hæk, beskæring af træer og buske mm.
Derudover er eleverne med til at dyrke grøntsager, blomster, krydderurter og bær samt pil til pileflet.
Bygge / anlægsarbejdet omfatter bl.a. belægningsarbejde, betonstøbning og mindre byggeprojekter (f.eks. carport, drivhus cykelskur mm.).
I forbindelse med opgaverne vil eleverne arbejde med nivellering og afsætning, tegningsforståelse og materialekendskab.
Pedelområdet består af vedligeholdelse og reparation af skolens bygninger, så som maling, udskiftning af ruder, fejning, små omforandringer/indretninger af undervisnings- lokaler og styring af skolens vand-, el- og varmeforbrug.
Arbejdet indenfor de forskellige fagområder prioriteres efter behov, årstid og vejr.


Dagligdagen:
Det bør være synligt for enhver, at opholdet på Rolstruphus er et led i den unges udvikling. En udvikling, der gerne skulle føre til uddannelse eller ordinært arbejde.
Ovenstående er ensbetydende med, at vores dagligdag er præget af en kultur, der er sammenlignelig med hvad de unge vil møde på et senere tidspunkt i deres arbejdsliv.
Miljøet og kulturen i huset skal afspejle elementer af normer / værdier de unge senere møder, - altså faste strukturer omkring mødedisciplin, ordenssans, omgangsformer mm.
Når vi forventer ovenstående af elevgruppen, er det naturligvis en selvfølge, at vi som personale er gode forbilleder for de unge.
Det må samtidig være et mål, at få de unge delagtiggjort, og få dem til at tage ansvar for egen læring og handling i hverdagen. Her tænkes bl.a. på aktiv inddragelse i planlægning / afvikling af tema dage og evt. morgensamlinger.
At indtænke de unge aktivt i hverdagen, er en naturlig del af den demokratiproces, vi som uddannelsessted har forpligtelse til at videregive til de unge.


Kapitel 5
Elever

Optag:
Nye elever indskrives af forstanderen / vejlederen.
Eleven oplyses om skolens aktiviteter, muligheder, ordensregler mv.
Første mødedag afholder vejleder og almen underviser en samtale med den nye elev.

Forløbsplan:
Det er vejleder og linielærers ansvar, at der for hver enkelt elev udfærdiges en forløbsplan, som indeholder mål og delmål. Eleven og skolen er ansvarlig for at følge op på forløbs-planen hver 3. måned.

Meritgivende kombinationsforløb:
Produktionsskoleforløb på mere end 3 måneder skal indeholde meritgivende kombinationsforløb til kompetencegivende uddannelse, - medmindre særlige forhold taler herimod. Kombinationsforløb er undervisningsforløb, der indeholder elementer fra undervisningen på produktionsskolen, men tilrettelagt på en kompetencegivende ungdomsuddannelse herunder især erhvervsuddannelserne.
Kombinationsforløbene skal bygge bro mellem skoleformerne og skabe en glidende og individuel tilrettelagt overgang til uddannelsessystemet. Uddannelseselementerne skal i almindelighed gennemføres på de uddannelsesinstitutioner, som udbyder elementerne, og i det undervisningsmiljø, som elementerne i øvrigt er en del af. I kombinationsforløbene, skal der i videst mulige omfang indgå meritgivende elementer fra et grundforløb. Kombinationsforløb skal vare mindst 10 dage og højst 25 dage og er omfattet af 1/3-reglen i produktionsskoleloven. Rolstruphus har lavet samarbejdsaftaler omkring kombinationsforløb med EUC Nordvest og Social- og Sundhedsskolen Skive-Thisted-Viborg.

Virksomhedspraktik:
I forløbssplanen kan der indgå virksomhedspraktik.
Efter at have været indskrevet 1 måned på skolen, er der mulighed for, at eleven kan komme i praktik op til 4 uger pr. påbegyndt halvår.


Vejledning:
Skolen har ansat en vejleder, så der for den enkelte deltager indgår vejledning. En vejledning som indeholder mulighed for afklaring, udvikling og perspektivering af personlige-, sociale- og faglige kompetencer.
Skolen samarbejder med Ungdommens Uddannelsesvejledning om vejledningen af skolens elever.

Vejledningsflow på Rolstruphus:
- En ny elev skal informeres om hvilken vejledning han/hun kan forvente.
- Hvornår samtalerne ligger
- Hvilken type samtale
- Hvem der er ansvarlig
- Formålet med samtalen/vejledningen

1. vejledning/afklaringssamtale: (Introsamtale)
- Hvad er en produktionsskole
- Hvad laver man, muligheder/praktik, værksted/almen undervisning/sport.
- Mødetider/pauser/regler
- Ønsker til forløbsplan med linie valg osv.
- Elevens personlige mål med forløbet, - personlig/faglig/social
- Næste samtale fastlægges (selve forløbsplanen og hvordan målene nåes udarbejdes sammen med linielærerne)
- Rundvisning på skolen/kort intro på den valgte linie.

2. og 3. Vejledningssamtale: (Sammen med linielærerne efter 2-3 mdr.)
- Opfølgning på målene
- Indsats evalueres/ændres
- Nye mål fastsættes
- Ris og ros, - hvordan går det på værkstedet
- Nye perspektiver (praktik, kombinationsforløb mm.)

Individuel samtale/statussamtale:
Samtalerne afholdes ved afvigelser fra forløbsplanen f.eks. for meget fravær, misbrug osv. Forældre/UU/rusmiddelkonsulent deltager eventuelt.

Ad hoc samtaler efter behov:
- Vedr. praktik
- Uddannelsesvejledning
- Ansøgninger/jobsøgning
- Udslusningssamtale ved ophør:
- Evaluere forløbet på skolen
- Eleven får et produktionsskolebevis
- Sige pænt farvel


Almen undervisning:
Ved indskrivning tilbydes alle elever undervisning i dansk og matematik. Enten som eneundervisning, eller hold af max. 3 elever. Undervisningen foregår i lektioner af 30 minutter.
Der opstilles et mål for den enkelte elev. Målsætningen tager højde for elevens nuværende niveau, samt hvilke uddannelsesønsker eleven har. Med udgangspunkt i målsætningen tilrettelægger underviseren et undervisningsforløb.

Elevråd :
Ifølge produktionsskolelovens § 6a. har eleverne ret til at oprette et elevråd.
Skolens leder opfordrer og tilskynder, at der oprettes et elevråd, samt at der afses tid
og lokaler til dets virke, men det er elevernes ansvar at elevrådet fungerer.

Ordensregler for skolens elever:
Du skal overholde møde og arbejdstider
Du skal ringe imellem kl. 8-9 hvis du er syg
Du møder ikke op påvirket af øl, spiritus eller andre rusmidler.
Du behandler maskiner, udstyr og inventar på bedste vis.
Du skal rette dig efter sikkerhedsanvisninger.
Du kan blive bortvist ved overtrædelse af skolens regler.

Forventninger til skolens elever:
Du deltager positivt i skolens aktiviteter.
Du medvirker til, at vi har et godt arbejdsmiljø og en god omgangstone.
Du laver det arbejde, du bliver sat til af din linielærer.
Du deltager i de få aktiviteter, der arrangeres udenfor normal arbejdstid.
Du deltager i den daglige oprydning og rengøring.
Hvis du dagligt skal have medicin, oplyses linielæreren om dette.

 

 

Kapitel 6
Udslusningsstrategi

Baggrund:
Ifølge Produktionsskolelovens §6 stk. 8 udarbejder skolens bestyrelse en strategi for skolens udslusning af deltagere. Udslusningsstrategien skal være offentlig tilgængelig på skolens hjemmeside på internettet. Bestyrelsen er desuden ansvarlig for, at skolens eventuelle samarbejdsaftaler gøres offentligt tilgængeligt på skolens hjemmeside på internettet.


Sammensætning af værkstedtilbud i relation til en vellykket udvikling for den unge og til mulighederne i samfundet. Da lokalområdets fagområder hovedsageligt er metalindustrien og træindustrien, er det naturligt at skolens Træ- og Metallinier netop er målrettet mod disse fagområder. Uddannelsen indenfor begge områder udbydes på den lokale erhvervsskole, EUC Nordvest.
Køkken/cafélinien vægter sund og nærende mad samt køkkenhygiejne højt.
Der er stor fokus på at være sammen om at indtage et måltid mad. Uddannelsen ”Mad til Mennesker” udbydes på den lokale erhvervsskole, EUC Nordvest.
Grøn linie er bl.a. for unge, som overvejer at gå videre indenfor et håndværkerfag, gartner-eller struktørfag.

RKA (Real Kompetence Afklaring)
Fra februar 2012 arbejdes der efter RKA-modellen.
Når eleven indskrives på skolen afholdes den første RKA samtale indenfor de første 14 dage. Herefter gennemføres en enkelt samtale hver måned og hver 4. måned gennemføres alle RKA-samtaler.
Produktionsskoleforløbet afsluttes med en udslusningssamtale og et produktionsskolebevis.

Vejledningsressourcer og samarbejde med andre vejledningsinstitutioner
Den daglige vejledning varetages af linielærerne i samarbejde med skolens vejleder. Den overordnede vejledning og kontakten til UU-centrene og erhvervsskolerne ligger hos vejlederen og forstanderen.
Der samarbejdes med vejledere på andre uddannelsesinstitutioner. Det gælder både vejledere som tidligere har været inde i billedet hos den unge, men også vejledere som de unge efterfølgende vil få kontakt med.
Der er indgået en samarbejdsaftale med de uddannelsesinstitutioner, hvor skolens elever naturligt vil søge til. I samarbejdsaftalerne indgår aftaler om kombinationsforløb på erhvervsskolerne, og om at elever fra erhvervsskolerne kan tage dele af et grundforløb på produktionsskolen.

EGU. Skolen tilrettelægger EGU-forløb for unge, som vurderes at tilhøre målgruppen for EGU.


Opfølgning på udslusede elever.
4 måneder efter, at en elev er udskrevet enten til arbejde eller uddannelse, - kontaktes henholdsvis arbejdsplads eller uddannelsesinstitution for at følge op på elevens status

Kontakten til uddannelsesinstitutioner. Skolen har løbende kontakt til uddannelsesinstitutioner i området specielt i forbindelse med kombinationsforløb.

Kontakten til virksomheder og brug af praktikordning. Skolen har et samarbejde med erhvervslivet i Morsø kommune, hvor vi har mulighed for at sende vore unge i praktik. Kontakten benyttes også, når den unge søger beskæftigelse eller uddannelse.

Kontakten til kommuner.
Udover en løbende kontakt med relevante sagsbehandlere, deltager skolens forstander og vejleder i møder med vejledere fra UU-Centrene og sagsbehandlere fra kommunerne.

Brug af udslusningsstatistik i de strategiske overvejelser.
Der laves udslusningsstatistikker, som tages med i overvejelserne om, hvilke værkstedstilbud der i fremtiden skal være på skolen. Statistikkerne laves kvartalsvis.


Kapitel 7
Samarbejdspartnere

UU-Centrene
UU-centrene i elevernes hjemkommune skal målgruppevurdere de enkelte unge, før de kan optages som elever på produktionsskolen.
Under de unges forløb på produktionsskolen er der en løbende kontakt mellem produk- tionsskolen og UU-centrene. Hvis en ung udskrives fra produktionsskolen inddrages/ orienteres UU-centeret i elevens hjemkommune.

Morsø kommune.
Rolstruphus samarbejder med Arbejdsmarkeds- og Familieafdelingen.
Et samarbejde produktionsskolen gerne ser yderligere udbygget, til gavn for produktionsskolens målgruppe og Morsø kommune.
Produktionsskolen har, som indtægtsdækkende virksomhed, fået opgaven at afvikle et projekt for kommunens unge i alderen 12 – 18 år som har udvist problemer i forhold til at begå sig.
Morsø kommune visiterer unge til projekt H.O.P, - med nærmere beskrivelser og formål.
Projektsamarbejdet er opsagt pr. 30/6 2012.


EUC Nordvest og Social- og Sundhedsskolen Skive-Thisted-Viborg. Rolstruphus har indgået samarbejdsaftaler om kombinationsforløb med EUC Nordvest samt social- og Sundhedsskolen Skive-Thisted-Viborg.
Aftalen er vedlagt virksomhedsplanen som bilag.

Taleinstituttet.
1. april 2006 indledtes et formaliseret samarbejde mellem produktionsskolerne og Taleinstituttet i Region Nordjylland. Projektet har fået midler fra satspuljen til forsøget.
Formål: At fremme den enkeltes mulighed for udvikling af faglige, sociale samt kognitive kompetencer og potentialer. At flest mulig gennemfører en ungdoms-/erhvervsuddannelse eller andre relevante forløb.
Selve indholdet af projektet er nærmere beskrevet på www.produktionsskoleprojekt.dk
Netværksmøder.
Ca. hver anden måned afholdes netværksmøder, hvor vejlederen på Rolstruphus, samt relevante repræsentanter fra UU-Mors, Morsø Kommunes Familieafdeling og Jobcenter Mors, deltager.
Formålet med netværksmøderne er en gensidig orientering om eleverne. Det kan være vedr. problemstillinger, som der måske på et senere tidspunkt (eller nu) skal forsøges gjort noget ved.
Møderne afholdes skiftevis på Rolstruphus og i Ungeteamet. UU indkalder til møderne.

Kapitel 8
Fokusområder 2012

Fokuspunkter,
- er emner, der ud over den daglige undervisning og produktion fokusere på det pågældende året.

Det er emner der tages med:
• På skolemøder mindst en gang i måneden.
• På pædagogiske dage for personalet.
• Når der planlægges temadage for eleverne.

I virksomhedsplanen er fokuspunkterne nævnt som overordnede punkter.
Arbejdet med punkterne begyndes på de første skolemøder i det nye år, og der
evalueres på dem ved årets slutning.

Fokuspunkterne i 2012 er:
• Implementering af RKA
• Sundhed for skolens elever og ansatte.

Kapitel 9
Satsningsområder:

At vi i 2012 stadig formår at navigere konstruktivt, da kommunale og landspolitiske signaler peger på produktionsskolerne, for at få flere unge i uddannelse, og dermed nå målet om at 95% af en ungdomsårgang kommer i uddannelse.
At vi under ovennævnte forhold formår at bevare kvaliteten i undervisningen og vejledningen på skolen, og at vi i 2012 formår, på en hensigtsmæssig måde, at fastholde det brede linie-, undervisnings- og vejledningstilbud. Derudover at udvikle skolen og dermed tiltrække unge, der kan profilere af et ophold på Rolstruphus, og dermed komme videre i uddannelse eller job.

Vi vil målrette arbejdet med at gøre skolens tilbud så attraktiv og spændende, at eleverne møder op og hermed minimerer elevfraværet.

At vi i løsningen af opgaver fra samarbejdspartnere sikrer, at der i forbindelse med opga- ven er beskrivelser af opgavens omfang, samt forventninger til løsningen af opgaven. (her tænkes specielt på elever visiteret fra Morsø Kommune).

At vi i 2012 udvikler og bruger det formaliserede samarbejde, der er etableret med områdets ungdomsuddannelser.

At vi i 2012 til stadighed videreudvikler kombinationsforløbene med EUC Nordvest.
At vi får lærere og vejledere fra produktionsskolerne og EUC Nordvest bragt sammen, så de kan lære hinanden og hinandens elever og institutioner at kende.

Kapitel 10
Perspektivering

Vores berettigelse som produktionsskole er afhængig af, at vi til stadighed er i stand til at udvikle skoleformen på det pædagogiske felt. Den helt afgørende forudsætning er, at alle lærere får videreudbygget deres pædagogiske uddannelse, således at vi hver især og til- sammen formår at analysere, målsætte, handle og evaluere i forhold til en meget skiftende elevgruppe med vidt forskellige behov.
At vi som skoleform er i stand til at beskrive og dokumentere de faglige-, sociale- og personlige kompetencer, som de unge opnår i forbindelse med et produktionsskoleophold.
At vi bevist forsøger at bibringe eleverne kompetencer, der er anvendelig for den enkelte i det etablerede uddannelsessystem og erhvervsliv. At disse kompetencer er medvirkende til at øge den enkeltes livsværdier.

Hvis vi som skoleform formår at opfylde ovenstående, vil skoleformen kunne indtage en ikke uvæsentlig plads i det samlede uddannelsesbillede.

At arbejde politisk i forhold til kommunens lokalpolitikere er et andet område, der skal fastholdes, så disse fortsat er positive samarbejdspartnere.
Skal dette lykkedes, er det en forudsætning, at vi stadig er i stand til at levere kvalitet og resultater, der berettiger os som skoleform, og skabe et uddannelsessted der er værd, både politisk og økonomisk for en kommune, - at investere/involvere sig i.


Rolstruphus, den 7. december 2011

Birtha Lemvig Petersen
Konst.forstander


Nærværende virksomhedsplan er drøftet og godkendt af skolens ansatte,


den 20 /12 2011 _____________________________________
Else Vigsø, tillidsrepræsentant

Virksomhedsplanen er godkendt af bestyrelsen, den 20/12 2011


___________________________________________________¬
Ansgar Nygaard


___________________________________________________¬
Tommy Ahrensberg

 

___________________________________________________¬
Vagn Kidmose


___________________________________________________
Søren Dath

___________________________________________________
Jørgen Holm Mogensen


___________________________________________________
Jens Eliasson


___________________________________________________
Else Vigsø

 

Rolstruphus, Morsø Produktionsskole

Kontakt Rolstruphus

Elsøvej 101
7900 Nykøbing Mors
Tlf: 99 70 61 05
Email: rolstruphus@rolstruphus.dk


Find vej til Rolstruphus

Klik på kortet nedenunder, for at få en rutebeskrivelse til Rolstruphus


Find vej til Rolstruphus

Virksomhedsplan for Rolstruphus